Pozor na upomienky

Autor: Sylvia Smatanová | 1.6.2014 o 11:22 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  11580x

Začiatkom februára mi prišla poštou z Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) upomienka. Vraj dlh 32,8 eur a do 15.2.2014 mám zaplatiť 65,6 eur. Zrejme hodnota dlžoby + pokuta. K tomu predtlačený šek. Na upomienke žiadne meno, kto ju vystavil. Len číslo na centrum telefonických služieb pre klientov.

Bola som si istá, že všetko platím včas a v presne určenej sume. Nechávam si všetky výpisy z účtov aj listy z PSS, kde sa píše, ako sa mení výška splátky a od kedy. Teraz sa mi to zišlo. Skontrolovala som všetky výpisy (skoro 2 roky) aj listy z PSS a všetko bolo v poriadku.

Volala som na číslo uvedené v liste. Pán na linke mi ochotne skontroloval môj účet. Vraj vidí všetky platby. Všetko je v poriadku. Nevie, prečo mi prišla upomienka. Ale preverí v učtárni a zavolá. V duchu som mu na to dala 2 pracovné dni. Nikto sa neozval ani na tretí. Blížil sa čas zaplatenia "dlžoby". Je pekné, že mi niekto po telefóne povedal, že je všetko v poriadku, ale papier nepustí. A ten papier tvrdí, že mám dlžobu a určuje termín, do ktorého ju mám zaplatiť. Práve som vybavovala pôžičku. Čo ak ma PSS nahlási do systému neplatičov a banka mi ju preto zamietne? Poslala som písomnú sťažnosť poštou. Žiadala som potvrdenie, že nie som dlžníkom a že nie som v systéme neplatičov. Všetko prišlo poštou o pár dní. Aj s ospravedlnením a informáciou, že preveria systém. 

Koľko ľudí dostane od svojej banky neprávom podobnú upomienku? Koľko ľudí zaplatí? Niekto zaplatí preto, že nemá po ruke výpisy a nenapadne ho zavolať  (lebo ani netuší, že v ich systéme všetky platby "sedia"). Niekto zaplatí preto, lebo sa obáva, že dohadovanie by trvalo niekoľko dní a on by medzitým prešvihol termín úhrady upomienky (a niekto by mu naparil ďalšiu pokutu). A kto mi nahradí prípadnú škodu, ak ma moja banka neprávom nahlási do systému neplatičov a mne niekto iný z tohto dôvodu zamietne pôžičku?

Možno to nebola chyba systému (veď v systéme boli všetky platby v poriadku). Možno len človek, ktorý posiela upomienky, omylom klikol v databáze klientov o riadok vyššie či nižšie. A jedným klikom mi mohol poriadne zamotať život. Alebo ma pripraviť o 65,6 eur.

A možno chce niekto zarobiť na strachu alebo nepozornosti obyčajných ľudí. Ráta s tým, že človek si platby neprekontroluje a "len tak" zaplatí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?