Z čoho sa vyrába kožený opasok?

Autor: Sylvia Smatanová | 18.6.2014 o 7:25 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1694x

"Predsa z kože" odpovedáte automaticky v duchu. Zároveň sa pýtate, čo je to za stupídnu otázku. Máte pravdu, kožený opasok je z kože. Ale nie tak, ako si myslíte. Zákazník a výrobca / predávajúci majú veľmi odlišnú predstavu o tom, čo znamená označenie "prírodná koža". Bez ohľadu na to, v akom jazyku je to na výrobku napísané. Najbližšie to mám k opaskom (nie som ich výrobca, len pomáham s predajom človeku, ktorý opasky vyrába), takže zvyšok vysvetlím na tomto konkrétnom výrobku. Na výrobu opaskov sa používa hovädzia koža.

Predstava zákazníka: ak je na výrobku napísané "prírodná koža" či známy znak symbolizujúci kožu, tak to znamená, že vec je vyrobená LEN z kože zvierat. Jeden opasok je vyrobený z jedného pásu kože. Koža je len spracovaná, prípadne farbená. Označenie či nápis "prírodná koža" je na rubovej strane opasku. Je zárukou, že je to naozaj tak. 

Predstava výrobcu / predajcu: ak je na výrobku napísané "prírodná koža" či známy znak symbolizujúci kožu, tak to znamená, že vec je vyrobená AJ z kože zvierat. Spravidla je z kože vyrobená vrchná a spodná vrstva. Tieto vrstvy sú hrubé (či skôr tenké?) tak 0,5 -1,0 mm.

Podľa toho, čím je vyplnený priestor medzi vrchnou a spodnou vrstvou (teda tými, ktoré vidíte) sú dva druhy takýchto opaskov:

Priestor medzi hornou a spodnou vrstvou tvorí cca 2-3 mm a býva vyplnený:

1. všeličím - najčastejšie tam nachádzame hrubý papier, nejakú riedko tkanú látku podobnú obväzu a zvyšok zrejme tvoria chemikálie a lepidlo, ktoré celý ten "zázrak" za 3 či 4 éčka držia po kope.

Tento druh opasku kúpite najčastejšie u predajcov so šikmými očami a na jarmoku od priekupníkov (teda tých, ktorí hotové veci nakupujú a ďalej predávajú).

Reálna životnosť: od pár týždňov až do pár mesiacov

2. zvyškami kože, ktoré sú pomleté na drobné kúsky, zrejme spolu s lepidlom a ďalšími látkami to vytvorí masu, ktorá sa potom naleje do formy a po zaschnutí / vytvrdnutí je z toho opasok - tento výrobný postup mi nápadne pripomína výrobu pašték :-).

Tento druh opasku kúpite často v značkovej predajni za pár desiatok eur. Z predajne odchádzate s pocitom dobre investovaných peňazí. 

Reálna životnosť: od pár mesiacov do jedného či dvoch rokov

Spoločné znaky týchto "kožených zázrakov":

  • opasok je z hornej aj spodnej strany takmer dokonale hladký, po celom povrchu rovnakej farby 
  • boky opasku sú zaliate a lesklé, aby nebolo vidieť, čo je vo "vnútri"
  • pracka býva relatívne kvalitná, ale hlavne pekná - musí vás presvedčiť, aby ste opasok kúpili
  • opasok je často zdobený - vybíjané dierky, dva rady dierok, nápisy, potlač a podobne. Všetko, čo prechádza cez kožu (dierky, cvoky...), ju v skutočnosti zbytočne oslabuje, znova sú to len triky na upútanie zákazníka (je na vás, či chcete kvalitný opasok s primeraným počtom dierok, ktorý vám vydrží desiatky rokov alebo módny výstrelok na jednu či dve sezóny)

Po pár týždňoch či mesiacoch sa horná a dolná vrstva začnú odlepovať od zvyšku, trhajú sa dierky, ktoré používate. Vtedy prichádza hnev. Jeho intenzita je priamo úmerná sume, ktorú ste za opasok utratili. V tomto štádiu ste bez peňazí a aj bez opasku. Zostane vám pekná pracka. Niektorí z vás potom prichádzate na jarmok za človekom, ktorý vyrába kožené opasky zodpovedajúce vašej predstave tohto slovného spojenia. Prinesiete starý opasok. Vyberiete si kožu, ktorá sa hodí k vašej pracke. Pozeráte sa na remeselníka ako pred vašimi očami z pásu kože a pracky vyrobí opasok. Podľa vašich predstáv, presne na mieru. Na zadnej strane darmo hľadáte symbol kože alebo nápis "prírodná koža" v akomkoľvek jazyku. Takéto označenia tlačia stroje, ktoré nie sú lacné. Oplatí sa ich kupovať veľkým fabrikám, ktoré robia milióny opaskov ročne. Nápisy nemajú žiadnu vypovedaciu hodnotu, sú "len" tým správnym medom, na ktorý ľahko sadne zákazník. 

Reálna životnosť koženého opasku vyrobeného z pásu hovädzej kože : 10-20 rokov

Záverom:

Aj tu platí - dávajte si pozor, čo kupujete, neverte všetkému, čo je napísané. Ako hovorí môj brat: Ak si dáte niečo vyrobiť v Číne, tak vám na druhú stranu napíšu a nakreslia, čo si len zaželáte :-).

Aj na jarmokoch občas natrafíte na relatívne lacné a pritom relatívne kvalitné kožené opasky. Často ich predávajú Poliaci, Rumuni, Ukrajinci... Koža je menej kvalitná ako slovenská alebo česká, prípadne menej kvalitne farbená (neodporúčam dávať čierny opasok do bledých nohavíc), ale je fakt, že oni dokážu spracovať kožu a vyrobiť opasok za podstatne nižšiu cenu ako my (ach tie naše odvody, dane, ceny energií....).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?