Exekútor za chybný špecifický symbol pri platbe?

Autor: Sylvia Smatanová | 16.12.2016 o 20:30 | Karma článku: 5,89 | Prečítané:  1493x

Že vám sa to stať nemôže? Ale áno, môže. Na Slovensku je možné všetko. Stačí taká maličkosť. Na prevode pri platení zdravotných odvodov uviesť nesprávny špecifický symbol. Napríklad namiesto 201603 uviesť 201601. 

Čo tam po tom, že variabilný symbol, teda rodné číslo, je na každom prevode uvedený správne? Čo tam po tom, že celková suma platieb súhlasí (na vysvetlenie: sú dve platby so špec.symbolom 201601 a chýba platba so špec.symbolom 201603)? 

V polovici decembra príde z poisťovne výkaz nedoplatkov. K "dlžnej" sume pripočítali úroky a poplatok za vydanie, dokopy teda dlhujete niečo cez 20 eur. Na odvolanie máte 15 dní od doručenia. Po tomto termíne sa podľa listu stáva výkaz exekučným titulom. V závere ešte upozornenie: ak dlhujete viac ako 10 eur, tak máte nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Máte šťastie, ak nemáte plánované žiadne vyšetrenia či kontroly u lekára.

Čo sa stane, ak adresát zásielku neprevezme? Nie preto, že sa chce pred poisťovňou zatajovať. Možno preto, že v predvianočnom zhone na žltý lístok od poštárky jednoducho zabudne. Alebo je dlhšie odcestovaný. Alebo je práve chorý a potom na to zabudne. To všetko sa stáva. Neovládam zákony, nie som právnička. Len predpokladám, že takýto list sa po istom čase považuje za doručený napriek tomu, že adresát si ho neprevzal. V takomto prípade adresátovi plynie 15 dňová lehota a on to ani netuší. A po Novom roku ho čaká zoznamovanie s exekútorom. A to všetko len preto, že na jednej platbe uviedol omylom nesprávny špecifický symbol....

Každý urobí občas chybu. Ale nemal by trest za chybu zodpovedať výške škody, ktorú tá chyba spôsobila?

P.S. Ja som si zásielku prevzala v deň jej doručenia. Zatiaľ to skončilo telefonicky vysvetlením. Vraj si to preúčtujú v systéme a je to v poriadku. Ak chcem písomné potvrdenie, že nič nedlhujem, tak mám ísť na pobočku (cca 20 km do mesta) alebo požiadať mailom. Poslala som mail a čakám na odpoveď. Ale v pondelok pôjdem pre istotu na pobočku, odovzdám všetky doklady a vyžiadam si o tom potvrdenie. Pre istotu. Lebo papier nepustí. A exekútor čakať nebude...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?