Odľahčovacia služba? Zabudnite!

Autor: Sylvia Smatanová | 20.5.2019 o 8:48 | Karma článku: 1,53 | Prečítané:  555x

Zatvorte oči a predstavte si: ste v podstate zamestnancom štátu. Pracujete 365 dní za rok, non stop. Vaša čistá mzda je menej ako 50 centov za hodinu. Aj tak je to bomba. Lebo ešte pred rokom to bolo necelých 21 centov. 

Zatvorte oči a predstavte si: ste v podstate zamestnancom štátu. Pracujete 365 dní za rok, non stop. Vaša čistá mzda je menej ako 50 centov za hodinu. Aj tak je to bomba. Lebo ešte pred rokom to bolo necelých 21 centov. Keď ste vtedy potrebovali cca 200 eur na zubára (rengeny, injekcie), tak ste museli predať auto (žijete na dedine, auto nebol luxus, iba vec, ktorá vám uľahčovala život). Uvažovali ste aj o predaji obličky na čiernom trhu, ale to by vám, vzhľadom na vašu diagnózu spred 8 rokov, neprešlo.

Za ten rok ste si vďaka vyššiemu platu našetrili na dovolenku. Na tú máte nárok. Dokonca až 30 dní. Je jedno, či pôjdete na dovolenku, ležať do nemocnice alebo si riešiť ambulantne lekárov a vyšetrenia. Lenže. Musíte zabezpečiť za seba náhradu. Vlastne je povinná ju zabezpečiť napríklad obec. Ale ak to neurobí, tak sa nič nestane. Teda, tej obci. Vám sa zaručene niečo stane. Dlhodobé vyčerpanie má rôzne následky. Lebo to funguje tak, že podáte na obecný úrad žiadosť. Nestane sa nič. Nedočkáte sa ani odpovede. Potom sa skončí kalendárny rok. Vlastne niečo sa predsa len stane. Zhorší sa váš zdravotný stav. Váš nárok na dovolenku za ten rok je definitívne preč. Aha, ešte niečo. Vymenia sa starostovia a zastupiteľstvo.

Ak máte šťastie, že žijete v obci, ktorá rešpektuje zákon (a vlastné VZN) a zabezpečí vaše zastupovanie, tak ste tiež nevyhrali. Lebo vaša rodina je povinná podieľať sa na plate vášho zástupcu. Väčšinou je to 1,5 – 2,0 eura na hodinu. Zastupovanie na 30 dní vás teda bude stáť 1080 – 1440 eur (24 hodín denne, 30 dní). Pamätáte si ešte, aká je vaša mzda? Menej ako 50 centov na hodinu – cca 330 eur mesačne. To všetko za predpokladu, že vaše zastupovanie zabezpečí a aj zvyšok platu vykryje obec. Ak nie, tak vás to bude stáť minimálne 3x viac – poznáte živnostníka, ktorý pracuje za menej ako 6 eur na hodinu v hrubom? Ak áno, dajte vedieť, Lebo ja takého nepoznám.

Tak a teraz pomaly otvorte oči. Zhlboka, pomaly dýchajte a vydýchnite si: „Ako dobre, že to bola iba nočná mora.“ Ale iba do vtedy, kým sa raz nezobudíte a nezistíte, že tú nočnú moru žijete. Lebo toto všetko je realita. Také sú zákony a pravidlá v našom sociálnom štáte. Takto funguje, či skôr nefunguje, odľahčovacia služba. Takto žijú, či skôr existujú, ľudia, ktorí opatrujú člena rodiny. Svoje dieťa alebo svojho rodiča.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo sú penťácke zmenky, o ktorých hovorí Kočner na nahrávke

Kočner má vo firme Penta Funding uložených najmenej 10,7 milióna eur.

Dobré ráno

Dobré ráno: Trnku mohol Čižnár stíhať už dávno, teraz je neskoro

V nahrávke padli aj vyhrážky smrťou.


Už ste čítali?